.: High Tide Pictures :.

.: High Tide Pictures :. / Porady  / O czym musisz pamiętać, żeby video było skuteczne
Kamera

O czym musisz pamiętać, żeby video było skuteczne

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kampanii reklamowej czy chcesz stworzyć krótki filmik na Facebooka – musisz brać pod uwagę wiele czynników, które sprawią, że Twoja publikacja będzie skuteczne. Bo przecież po to w ogóle to robisz, prawda?

Dziś kilka rad dla tych, którzy o video myślą, może nawet trochę wiedzą o produkcji. Niezależnie od tego, w którym miejscu jesteś – warto uświadomić sobie co sprawia, że video jest skuteczne.

Po pierwsze – musi mieć wartość dla odbiorcy.

Wartością jest wiedza, ale też rozrywka. Można tworzyć filmy poradnikowe czy tutoriale, pokazujące praktyczne wykorzystanie produktu. Można nagrać film, który wciągnie widza, a w którym produkt czy usługa będą umiejętnie (nawet dyskretnie) lokowane. Można wreszcie pokazać historię, która rozbawi lub wzruszy do łez. Emocje są czymś, co tworzy dobry film. Emocje sprzedają. Nuda zniechęca.

Po drugie – videomarketing to nie jest jeden film, to konsekwentnie realizowana strategia.

Nie możesz poprzestać na przypadkowym, publikowanym w losowo wybranym czasie filmie. Trzymaj się kalendarza publikacji, twórz angażujące (ciekawe) treści, a będziesz widział efekty.

Po trzecie – nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka.

Różne platformy video mają różnych odbiorców, a ci potrzebują innego rodzaju treści. Długie filmy kiepsko sprawdzają się  na Facebooku,  są natomiast chętniej oglądane na Youtube. Pamiętaj też o specyfice takich serwisów jak Instagram czy odkrywany dopiero przez marketerów Tik-tok.

Po czwarte – bądź na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku.

Nie wystarczy, jeśli stworzysz video w formacie 16:9 (chyba, że chcesz je publikować tylko na Youtube). Przygotuj wersje na inne kanały – to oznacza konieczność zmiany formatu (kwadrat, pion) oraz – często – modyfikacje samej treści. Działaj międzyobszarowo  – długi film wrzuć na Youtube, krótki zwiastun na Facebooka, najciekawsze ujęcia na Instagram czy Snapchat (o ile są tam twoi klienci).

Po piąte – daj się zrozumieć w autobusie czy kolejce do lekarza.

Pamiętaj, że 75 procent video w sieci jest oglądane na urządzeniach przenośnych. Większość twoich klientów ogląda video tam, gdzie ma na to chwilę czasu. Komfort korzystania z głośników, lub nawet słuchawek, nie jest wtedy dostępny. Publikuj filmy z transkrypcją – dzięki temu dotrzesz do nich nawet wtedy, gdy nie mogą cię usłyszeć.

Po szóste – nie samym video żyje człowiek.

Marketing to kompleksowe działania – daj swoim odbiorcom możliwość dotarcia do rozszerzonej informacji – dodawaj linki do bloga, interesujące opisy i dodatkowe dane. Dzięki temu masz szansę na przytrzymanie ich uwagi chwilę dłużej – może nawet doprowadzisz ich do tego, że klikną „kup teraz” lub wypełnią formularz kontaktowy.

Po szóste – dbaj o konstrukcję i merytorykę treści.

Video musi mieć atrakcyjny początek, wartościową część główną i jasne wezwanie do akcji (znane w branży określenie Call To Action – CTA) na koniec. Jeśli twoi widzowie nie są w stanie dotrwać do ostatniego etapu – przyjrzyj się analizom oglądalności, znajdź przyczynę, przez którą przerywają oglądanie i wyeliminuj ją. Jeśli tego nie zrobisz – konwersja twoich publikacji będzie cierpieć.

Po siódme – dobierz środki adekwatne do oczekiwanego efektu.

Nie każde video musi być produkcją na poziomie Hollywood, ale to nie oznacza, że wystarczy nagrać coś smartfonem i wrzucić do sieci. Jest wiele popularnych filmów nakręconych komórką, ale też prawda jest taka, że rzadko kiedy są to filmy, które sprzedają. Pamiętaj też o autentyczności. Jak jesteś większą firmą – nie sil się na udawanie nastoletniego vlogera, jak jesteś małym warsztatem – nie udawaj korporacji. Widzowie wyczują fałsz i twoje video nic nie sprzeda.

Projekt i realizacja Media Effective Group